TKD YAYINLARI
Skip Navigation Links
 • Dernek
 • Bültenler
 • Basın Bültenleri
 • Türk Kardiyoloji Derneği kalp ve damar hastalıklarına karşı uyarıyor: HERŞEY “İYİ KALPLİ BİR TÜRKİYE İÇİN”
 • Türk Kardiyoloji Derneği kalp ve damar hastalıklarına karşı uyarıyor: HERŞEY “İYİ KALPLİ BİR TÜRKİYE İÇİN”

  BASIN BÜLTENİ 28 Temmuz 2005

  Ülkemizdeki kalp ve damar uzman hekimlerinin meslek örgütü Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), halkımızı en büyük “can düşmanı” kalp ve damar hastalıklarına karşı uyarıyor. Düzenlenen basın toplantısında TKD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, TKD hakkında bilgiler verdikten sonra “Kardiyologlarımızın mezuniyet sonrası eğitimini geliştiren programlarımız ve araştırma-yayın çalışmalarımızın yanı sıra; her yıl en iyimser tahminlere göre 200 bin insanımızın canını alan, bunun birkaç katı insanımızı sakat bırakan bu hastalıklara karşı alınabilecek külfetsiz önlemleri halkımıza duyurabilmek için TKD olarak var gücümüzle çalışıyoruz,” dedi. 
   
  TKD Basın ve Halkla İlişkiler Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Özkan da yaptığı açıklamada, “Halkımızı kalp ve damar sağlığı konusunda bilgilendirmek ve uyarmak amacıyla İYİ KALPLİ BİR TÜRKİYE İÇİN ana başlığı altında altı temel konuda bilgilendirme broşürleri hazırladık,” dedi. Broşürlere www.tkd.org.tr adresinden de ulaşılabiliyor. TRT Radyo 1 ve Bölge Radyoları’nda her Cuma saat 16:00-16:30 arasında yayınlanıp 3-4 milyon dinleyiciye ulaşan HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK adlı uyarı skeçleri ve kardiyolog tavsiyelerinin bir yıl boyunca sürdürüleceğini açıklayan Dr. Özkan “Sonbahardan itibaren televizyonlarda yayınlanacak KALPTEN SÖYLEŞİ ana başlığı altında 12 bölümlük uyarıcı ve aydınlatıcı bir dizinin çekimlerine de bugün başladık” diye ekledi.

    Kardiyoloji uzmanı hekimlerimizin meslek örgütü olarak 1963’te kurulan TKD, kırk yılı aşkın bir süredir, “Mesleki ve toplumsal eğitim ve araştırmaları destekleyerek Türk halkının kalp ve damar sağlığını korumak için” çalışıyor.

    1300’den çok uzmanın üye olduğu “kamu yararına çalışan dernek” statüsündeki TKD, 1966’dan beri çıkardığı “Türk Kardiyoloji   Derneği Arşivi” adlı yayınıyla da Türkiye’deki bilimsel üretime destek oluyor.

    TKD 41 yıldır Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin ve Dünya Kalp Federasyonu’nun üyesi. Birçok TKD mensubu, bu kuruluşların uluslararası seçimle belirlenen çeşitli organlarında yıllardır başarıyla görev yapıyor.

    Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin 47 üye örgütü içinde TKD, Türkiye’yi yıllardır “Avrupa’da Kardiyoloji alanında en yüksek bilimsel katkıyı sağlayan ilk üç-dört ülkeden biri” arasına sokmayı başarıyor. 

    Daha fazla bilgi için lütfen Ahmet Ünver’i 212-221 1730 veya 221 1738 numaralı telefonlardan arayınız; www.tkd.org.tr’yi ziyaret ediniz.

  TÜRK KARDİYOLOJİ DERNEĞİ (TKD)

  Kardiyoloji uzmanı hekimlerimizin meslek örgütü olarak 1963’te kurulan TKD, kırk yılı aşkın bir süredir, “Mesleki ve toplumsal eğitim ve araştırmaları destekleyerek Türk halkının kalp ve damar sağlığını korumak için” çalışıyor.

  1300’den çok uzmanın üye olduğu “kamu yararına çalışan dernek” statüsündeki TKD, bu ana hedefine ulaşmak için üç ana başlıkta yoğun bir çalışma programı uyguluyor.

  Kurum misyonunun üç ana bileşeninden biri olan “halkımızın kalp ve damar sağlığını geliştirmek ve yurttaşlarımızı kalp damar hastalıklarından korumak” için 2005 yılı projeleri arasında ön hazırlıklarını tamamladığı 12 bölümlük televizyon programıKALPTEN SÖYLEŞİ’nin çekimlerine bugün İstanbul’da başlandı. Kalp sağlığı konusunda en çok sorulan soruların derlenip cevaplandırılacağı her bölüm 15 dakika olacak. TKD Yönetim Kurulu üyeleri, Çalışma Grubu Başkanları ve Basın ve Halkla İlişkiler Kurulu üyelerinin görev aldığı çekimler Ağustos başında Ankara’da tamamlanacak. Bölümlerin Eylül’e kadar kurgulanıp yayına hazır hale getirilmesi hedefleniyor. KALPTEN SÖYLEŞİ’nin yapımcılığını Mediateam gerçekleştiriyor.

  TKD geçen yıl da aynı amaçla 6 kısa uyarı filmi hazırlatıp televizyonlarımızda 200’den çok kez gösterilmesini sağladı.
    
  TRT Radyo 1 ve Bağlı Bölge Radyoları’nda her Cuma günü saat 16:00-16:30 arasında yayınlanan HERŞEYİN BAŞI SAĞLIKadlı uyarı skeçleri ve bu skeçlerle bağlantılı olarak görev alan TKD üyeleri tarafından dile getirilen kardiyolog tavsiyeleri bir yıl boyunca sürdürülecek. Bu yayınlar her hafta 3-4 milyon insanımıza ulaşıyor. Konuları TKD Basın ve Halkla İlişkiler Kurulu’nca belirlenen skeçleri, yaygın eğitim uzmanı Prof. Dr. Niyazi Karasar hazırlıyor; Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçıları seslendiriyor.
    
  TKD’nin halk bilgilendirme çalışmalarının son halkası olan, uzmanlarca altı temel başlıkta hazırlanan İYİ KALPLİ BİR TÜRKİYE İÇİN broşürleri tamamlanarak basıldı ve tüm üniversite hastaneleri ile devlet eğitim hastanelerinin Kardiyoloji kliniklerine gönderildi. Bu broşürlerin çok daha büyük sayılarda bastırılarak tüm yurt çapında dağıtılması için Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler sürüyor.

  Broşürlerin başlıkları şunlar:

  · Hipertansiyon: Kalp sağlığının başta gelen düşmanı

  · Kolesterol hakkında bilmeniz gereken her şey

  · Sigara kalbinize zararlıdır

  · Sinsi düşman: Şişmanlık

  · Egzersiz yaparak kalp hastalığı ve inme riskini azaltmak elinizde

  · Ani kalp ölümü çok sık rastlanan bir durumdur

     
  Ayrıca bu broşürler TKD’nin www.tkd.org.tr web adresine de yerleştirilerek internetten erişilmeleri sağlandı.
    
  TKD, titizlikle planlayıp gerçekleştirdiği Mezuniyet Sonrası Sürekli Eğitim Programları ile, Kardiyologlarımızın ve acil servis hekimlerimizin yetkinliğini geliştiriyor. TKD’nin 2004 yılında düzenlediği 16 eğitim programına 3402 hekim katıldı. 2005 yılında şimdiye dek 15’i gerçekleştirilen 21 programına ise 5600’den fazla hekim katılmış olacak.
    
  Kurduğu Araştırma Destek Fonu ile kalp ve damar sağlığı konularında her yıl çok sayıda araştırmaya destek veren, özgün araştırma projesi yarışmaları düzenleyen TKD, ayrıca Genç Araştırmacı Teşvik Ödülleri de dağıtıyor.

  Dünyanın saygın bilimsel kardiyoloji dergilerinde makaleleri yayınlanan uzmanlarımızı ayrıca ödüllendiren TKD, 1966’dan beri yayınladığı Türk Kardiyoloji Derneği Arşivi adlı uzmanlık dergisiyle de Türkiye’deki bilimsel üretime destek oluyor. 

  Daha fazla bilgi için lütfen Ahmet Ünver’i 212-221 1730 veya 221 1738 numaralı telefonlardan arayınız; www.tkd.org.tr 'yi ziyaret ediniz.


  Yönetim Kurulu üyelerimizden (soldan sağa):
  M. Özkan, Genel Sekreter Prof. Dr. Oktay Ergene, A. Oto, Prof. Dr. Zeki Öngen,
  Prof. Dr. Mahmut Şahin


  Yönetim Kurulu Başkanı'mız 
  Prof. Dr. Ali Oto


  Basın ve Halkla İlişkiler Kurulu Başkanı'mız
  Doç. Dr. Mehmet Özkan

  TKD Basın Bülteni: 29 Eylül Dünya Kalp Günü
  8 Mart Dünya Kadınlar Günü
  EuroEcho Imaging 2013 Kongresi Basın Bültenleri
  Dünya Kalp Günü, 26 Eylül 2010
  2010 Dünya Hipertansiyon Günü, 17 Mayıs 2010 / Basın Bülteni
  27. Kongreden Bu Yana Etkinlikler
  1900'lerden 2000'lere Kardiyoloji
  TKD'den Havalimanlarımıza Acil Kalp Sağlığı Desteği
  Dünya Hipertansiyon Günü, 17 Mayıs 2009
  Kalbini Sev Kırmızı Giy
  TKD'den Dünya Hipertansiyon Günü'nde yurttaşlarımıza çağrı: "DEĞERİNİ BİL"
  Genel Kurulumuz Yapıldı, Yeni Kurullarımız Oluştu
  Avrupa Kalp Sağlığı Sözleşmesi İmzalandı
  Türk Kardiyoloji Derneği’nden, 8. Dünya Kalp Günü’nde davet: SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN AİLECE KENETLENELİM Hep birlikte dengeli beslenelim, egzersiz yapalım, sigarayı bırakalım
  “Sağlıkta En Başarılı Sivil Toplum Kuruluşu Ödülü” Türk Kardiyoloji Derneği’nin
  Avrasya Maratonu’na Katılan Türk Kardiyoloji Derneği Türkiye'nin Kalp Sağlığı İçin Koştu
  Türk Kardiyoloji Derneği soruyor: "KALBİNİZ KAÇ YAŞINDA?"
  Türk Kardiyoloji Derneği kalp ve damar hastalıklarına karşı uyarıyor: HERŞEY “İYİ KALPLİ BİR TÜRKİYE İÇİN”
  2005 Dünya Kalp Günü: İyi kalpli bir Türkiye için BEL ÖLÇÜSÜNE DİKKAT
  “Tansiyonunuz Kontrol Altında Mı?” Kampanyası Başladı
  Türk Kardiyoloji Tarihinin En Büyük Ulusal Kongresi Antalya’da Başarıyla Tamamlandı
  Türk Kardiyoloji Tarihinin En Büyük Ulusal Kongresi Antalya’da Başarıyla Tamamlandı
  Olağan Genel Kurulumuzu Yaptık
  XIII. Ulusal Uygulamalı Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı Ankara’da Yapıldı
  TÜRK KARDİYOLOJİ DERNEĞİ: “20 Milyon Hipertansiyon Hastası!”
  Dünya Hipertansiyon Günü Basın Bülteni, 17 Mayıs 2021
  29 Eylül Dünya Kalp Gününde Vatandaşlara Uyarı: "COVID Kalbinizi Kırmasın"
  2022’de Kadın Kalp Hastalıklarına Bakış – Kadın Kalbi Değerlidir
  TKD: "PH doğru yöntemlerle zamanında tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabiliyor”
  Kalp Yetersizliği Belirtilerini Dikkate Alın, Kalp Yetersizliğinin Tedavisi Mümkün
  Türk Kardiyoloji Derneği: “Dünyada ve ülkemizdeki birincil ölüm nedeni, hâlâ kalp-damar ve dolaşım sistemi hastalıkları”
  29 Eylül Dünya Kalp Günü Basın Bülteni - Fazla kilo, kalp krizi riskini 3 kat artırıyor..........
  Türk Kardiyoloji Derneği’nden kalp yetersizliğine dikkat çeken anlamlı etkinlik: “Kalp Yetersizliğine Blok, Hayata 3 Sayı!”