TKD YAYINLARI

Sağlık Gönüllüleri - Türkiye'nin Kalp Sağlığı Alanındaki İlk Büyük Ödülü TKD'nin

tkd.org.tr
Değerli Üyemiz,

Sağlık Gönüllüleri - Türkiye’nin (SG-T) 2007 yılından beri gerçekleştirdiği ödül törenlerinin altıncısı Ankara’da, Ramada Plaza Otel’de yapıldı. Türk Kardiyoloji Derneği, ilk kez verilen Kalp Sağlığı Alanında Sosyal Sorumluluklarını En İyi Yerine Getiren Sivil Toplum Örgütü ödülünü aldı.

TKD’nin Becel’in koşulsuz desteğiyle sürdürdüğü Kalbini Sev projesi de En Başarılı Proje olarak ödüllendirildi.

Törende TKD adına ödülü alan TKD Gelecek Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu “Türkiye’de her yıl ölümlerin yarısından sorumlu olan kalp ve damar hastalıklarının yüzde 85’i bireylerin sağlıksız yaşam tercihlerinden kaynaklanıyor. İnsanlarımızı sağlıklı yaşam tercihlerine ikna edebilirsek kalp damar hastalıklarına yakalanma ve bunlardan dolayı ölme yaşını yükseltebiliriz. Bu yüzden, gelecek yıl 50. Yaşını kutlayacak olan derneğimiz, hekimlerimizin ve tüm ilgili sağlık profesyonellerinin mezuniyet sonrası eğitimleri kadar toplum eğitim ve bilinçlenmesine de birinci derecede önem ve öncelik veriyor,” dedi.

TKD 2005’te başlattığı ve hala çeşitli kentlerimizin büyük hastanelerinde kurduğu Tansiyon Ölçüm Köşeleri ile sürdürdüğü 12/8 Hipertansiyon Farkındalık Kampanyası, 2007’de başlattığı ve hala sürdürdüğü Kalbini koru, içinde sevdiklerin var kampanyası ve 2008’den sonra her yıl devreye soktuğu “Kalbini sev, kırmızı giy”, Kalbini sev, değerini bil” ile Kalp Yaşı” kampanyalarını gerçekleştirdi. Bu yıl da Dünya Hipertansiyon Günü 17 Mayıs’ta hipertansiyon hastalarının ikincil korunmaları yanında onların yakınlarından başlayarak geniş toplum kesimlerinin, özellikle de gençlerin kalp sağlığı bilincini ve birincil korunmalarını geliştirmek amacıyla Hipertansiyon Avcıları projesini, “İcat Çıkar, Sağlık Olsun” sloganıyla uygulamaya koydu. Bu kampanyada, hipertansiyonu olan hasta yakınlarını uyarmak amacıyla gençlerin özgün anımsatma yöntemleri ve araçları geliştirmeleri öngörülüyor. Seçici kurulun finale bırakacağı projeler sosyal paylaşım ortamlarında halk tarafından oylanarak kazananlar belirlenecek ve ödüllendirilecek.

Sağlık Gönüllüleri - Türkiye (SG-T) ilk üç yılında sağlık sektörünün tüm alanlarını bir arada değerlendirerek ödül sahiplerini belirlemişti. 2007, 2008 ve 2009’da Sağlıkta Sosyal Sorumluluklarını En İyi Yerine Getiren Sivil Toplum Örgütü ödüllerini hep TKD almış; 2010 yılından sonra SGT Ödülleri her yıl başka bir sağlık alanında verilmeye başlamıştı. 2010’da Organ Bağışı ve 2011’de Kanser konularında verilen ödüller 2012’de Kalp Sağlığı alanında dağıtıldı ve bu ilk özel ödüle de yine TKD değer bulundu.

El birliğiyle daha büyük başarılara birlikte erişmek ve kalp damar hastalıklarına yakalanma yaşını yükseltip bu hastalıklardan ölüm oranını düşürmek en büyük dileğimizdir.

 

Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol
Genel Sekreter