TKD YAYINLARI

TKD'nin "ekardiyoloji kongresi" Prof. Dr. Oktay Ergene'nin Açılış Konuşması ve Sevgililer Günü nedeniyle, "Aşk kalbe iyi gelir mi" başlıklı bölümle yayında!

tkd.org.tr


Değerli Üyemiz,

"E-Kardiyoloji Kongremiz" Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Oktay Ergene'nin Açış Konuşması ve Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Mehmet Aksoy'un sunduğu "Aşk kalbe iyi gelir mi" başlıklı konuşmayla, "Sevgililer Günü" nedeniyle, 14 Şubat 2012'de yayınlanmaya başladı.

Prof. Dr. Ergene, Ekardiyoloji Kongresi Açış Konuşması'nda özetle şunları söylüyor:
 

 "Değerli Meslektaşlarım,

1963'te kurulan Türk Kardiyoloji Derneği'nin Ellinci Yılına çok az bir zaman kala, "Toplumumuzun kalp ve damar sağlığını koruyup geliştirme hedefimiz" doğrultusundaki çalışmalarımızı, yeni bir mecraya daha taşıdık. "E-Kardiyoloji Kongremiz" ile  karşınızdayız.

Tüm dünyada kardiyoloji alanında bilimsel çalışmalar hızla sürer, teknolojideki yenilikler ile birlikte klinik uygulamalar sürekli gelişirken biz de; "kardiyolojiyi ve tüm bilimsel çalışmaları değersizleştirip kısırlaştırma" çabalarına inat; uluslar arası yarıştan kopmamak için tüm gücümüzü ortaya koyuyoruz.

Bilimsel ve teknik alanlarda kendi payımıza elimizden gelen katkıyı ortaya koyup ürettiğimiz bilgileri tüm dünyanın erişimine açarken; tüm yurt çapındaki klinik kardiyoloji uygulamalarının standartlarını yükseltmek amacıyla "Mezuniyet Sonrası Sürekli Eğitim Programımızı" ısrarla ve titizlikle sürdürüyoruz.

Giderek ağırlaşan ekonomik koşullar ve gerçek ortamda yapılan "Mezuniyet Sonrası Sürekli Eğitim Toplantılarımızı" günden güne azaltmamızı gerektiriyor. Neyse ki, meslektaşlarımız gelişen yeni teknolojilere en kolay uyum sağlayan, onları en hızlı benimseyen profesyoneller. Nitekim bu özellikleri ile internet iletişiminin en yaygın ve güçlü olduğu meslek grubunu oluşturuyorlar.

İşte bu kısıtlar altında ve üyelerimizin bu özellikleri, üstünlüklerinden güç alarak;  "Mezuniyet Sonrası Sürekli Eğitim Programımızın" bir bölümünü "Sanal Kongre" biçiminde düzenlemeye başlıyoruz.

Bu atılımımızda bize en büyük moral gücü "Sunu Merkezimiz" vermektedir. Üyelerimiz  "Webcast sistemimiz"e, web sitemize  yerleştirdiğimiz "TKD Arşivi"ne ve kılavuzlarımıza son yıllarda giderek artan bir biçimde ilgi göstermektedir.

Yeterlilik Kurulumuz hangi kurumdan yetişmiş olursa olsun tüm kardiyoloji uzmanlarımızın istenen güncel klinik bilgi ve becerilerle donatılmış olarak hizmet verebildiklerini saptamak ve belgelemek üzere başlattığı Uzmanlık Yeterlilik Sınavlarına devam etmektedir. Bunun yanı sıra uzmanlık eğitim kurumları ve programlarının yurt çapında istenen düzeylere eriştiğini değerlendirip belgelendirme çalışmalarını da iki yıldır özveriyle sürdürüyor.

Bütün bu bilim tutkusu, araştırma-bulma-bulduğunu paylaşma heyecanıyla Türk Kardiyolojisinin ulusal örgütü Türk Kardiyoloji Derneği'nin, hızlı ve sürekli gelişmesini sürdüreceğine; uluslar arası düzeyde de ağırlığını her geçen gün daha çok artıracağına candan inanıyorum.

Bu yeni girişimimize de sizin ve kardiyolojiye ilgi duyan tüm hekimlerimizin aynı heyecan ve tutkuyla destek vereceğinize eminim. Hiç kuşkusuz, "sanal ortamda iletişim" kongrelerimizin ve toplantılarımızın o son derece sıcak, yüksek katılımlı tartışma ortamının yerini tutamaz. Ama hep birlikte, bu ortamı da sunabildiği her olanağı sonuna dek zorlayarak birlikte geliştireceğiz.

Başkanlık süremin dolmasına çok kısa bir süre kala bu yeniliği ve başarıyı da sizlerle paylaşma onuruna eriştiğim için çok mutluyum.

Bu konuda kişisel olarak, ciddi destek veren Genel Müdür Roland Stehlin'in şahsında Boehringer Ingelheim firmasına da koşulsuz destekleri için teşekkürü borç biliyorum.

Hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyor; her birinize üstün başarılar diliyorum."Önde gelen konuşmacıların uzmanı oldukları konulardaki etkileşimli sunumları yanında kateter laboratuarlarından canlı yayınların da yer alacağı bu kapsamlı proje, web sitemizde izlediğiniz 2003'te yapılan 19. Ulusal Kardiyoloji Kongremizin o günden beri yayında olan webcast'i "Sanal Kongre"miz ve devamındaki online eğitim etkinliklerimizin yepyeni bir aşaması. 9 Şubat 2012 Perşembe günü TKD-Girişimsel Kardiyoloji Birliği'nce gerçekleştirilen ilk real-time online etkileşimli seminerimiz "webinar" da bu yöndeki çabalarımızın bir başka evresiydi.

Üyelerimiz arasında olduğu gibi toplumumuzda da hızla yaygınlaşıp gelişen yeni teknolojilere yatkınlık eğiliminden, "yüksek düzeydeki bilgisayar ve internet okur-yazarlığından" güç alan "bilgiye ışık hızında erişim" olanaklarının mezuniyet sonrası sürekli tıp eğitimi çalışmalarımıza kattığı yeni bir itici güçtür bu.

Boehringer Ingelheim'ın koşulsuz eğitim desteğiyle hazırlanan ilk e-kongremizin önümüzdeki dönemde sanayimizin tüm değerli üyelerinin destekleriyle daha da gelişeceğinden eminiz.

Türk Tabibleri Birliği Sürekli  Tıp Eğitimi Kredilendirme Kurulu'nun da kredilendirmeye hazırlandığı; TTB için de büyük ve ileri bir yeni adım oluşturacak "e-kardiyoloji kongremizi" sizin de beğeneceğinizi; desteğinizi ve geliştirmek için değerli önerilerinizi esirgemeyeceğinizi umuyoruz.

Tüm üyelerimizin her zaman canlı meslek aşkıyla; Sevgililer Gününüzü kutlar, her gününüzün sevgi, başarı ve mutluluklarla dolu olmasını dileriz.

 

Prof. Dr. Oktay Ergene
Başkan
Prof. Dr. Ömer Kozan
Gelecek Başkan