TKD YAYINLARI

Dünya Kadınlar Günü'nde "II. Ulusal Kadın Kalp Sağlığı Sempozyumu"muz Ankara'da

tkd.org.tr


Sevdiklerimizi hiç beklemediğimiz bir anda kaybetmemize tüm öteki etkenlerin toplamı kadar neden olan kalp ve damar hastalıkları, Türkiye'de ve dünyada en sık görülen ölüm nedenidir. Ülkemiz, özellikle kadınlarda kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerde Avrupa'da birinci sırada yer almaktadır.

Ülkemizde kalp ve damar hastalıkları sebebiyle 2020 yılına doğru yılda 400 bin civarında ölümün yaşanacağı öngörülmektedir. Kalp ve damar hastalıkları, Türkiye'de her iki ölümün birinden sorumludur. Ve bu hastalıklar özellikle kadınlarımızı tehdit ederek, yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Bu gerçeğe dikkat çekmek ve özellikle kadınlarımızda kalp ve damar hastalıklarına ait farkındalığın ve bilincin artırılması amacıyla Türk Kardiyoloji Derneği tarafından "II. Ulusal Kadın Kalp Sağlığı Sempozyumu" düzenlenmektedir.

Kadın ve erkek kalbi ne kadar farklı?
Kadın ve erkek kalbi arasındaki farklar, kalp ve damar hastalıklarının kadınlarda nasıl seyrettiği, erkeklere kıyasla görülen risk faktörleri ve bu sorunlara yönelik çözümleri tartışmak ve paylaşmak üzere, 8 Mart 'Dünya Kadınlar Günü'nde Türk Kardiyoloji Derneği Kadın Sağlığı Grubu Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu'nun başkanlığında gerçekleştireceğimiz toplantımızda sizi de aramızda görmekten ve kadınlarımızın kalp hastalıklarından korunması çabalarımıza destek olmanızdan mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla.

Prof. Dr. Mehmet Aksoy
TKD Genel Sekreteri

Tarih : 8 Mart 2011, Salı
Yer : Ankara, Hacettepe Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi
Saat : 10.30 - 11.30
LCV : Ünite İletişim, Elif Tuba Gökdoğan, Duygu Kaynak, 0-212 272 93 13