TKD YAYINLARI

Son Turkcell reklamında Akut Miyokard Enfarktüsü geçiren hastaya yapılan HAYATİ YANLIŞI durdurmaya acil davet

tkd.org.tr


Değerli Üyemiz,

Üyelerimizden Sayın Yrd. Doç. Dr. Serkan Bulur'un uyarısı üzerine izlediğimiz Turkcell'in yeni reklam filminde kamuoyuna verilen ve hayati yanlışlar içeren mesajlar üzerine 30.12.2010 tarihinde Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'e filmdeki hataları ve yol açabileceği yaşamsal tehlikeleri anlatan bir yazı yazarak reklam filminin yayının durdurulmasını; hatalar giderildikten sonra yayınlamasını; bu süreçte gerekirse kendilerine yardıma hazır olduğumuzu belirttik. (Belge 1)

Konunun aciliyeti nedeniyle, henüz bir cevap almadan ve cevap gelmesinin süreci geciktirebileceği endişesiyle, konuyu 31.12.2010 günü ayrı bir yazıyla Sağlık Bakanlığına (Belge 2) ve Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanlığına (Belge 3) bildirdik; bu yazının bir örneğini de yine Turkcell Genel Müdürüne gönderdik.

Aynı gün Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Seraceddin Çom'dan konunun önemine uygun biçimde derhal harekete geçtiklerini ve firma yetkililerini arayarak uyardıklarını bildiren bir mesaj aldık (Belge 4). Mesajda ismi ve adresi belirtilen Turkcell yetkilisi Gen. Md. Yrd. Lale Saral Develioğlu'ya da hemen mesaj göndermemize rağmen kendisine erişemedik ve ne yazık ki henüz yanlış reklamın durdurulmasını sağlayamadık.

Bu konuda girişimlerimiz, kamu sağlığı görevimizin ve duyarlılığımızın doğal gereği olarak sürmektedir. Bu misyonumuza duyarlılık ve dikkatiyle destek veren Dr. Bulur'a teşekkür ediyoruz.

Benzer her olumsuzluğun üzerine elbirliğiyle gitmeye 2011 yılında da, sonrasında da devam etmek ve toplumumuzda kalp sağlığını sürekli geliştirmek kararlılığıyla, başarılar dileğiyle yeni yılınızı tekrar kutlarız.

Prof. Dr. Oktay Ergene
Başkan
Prof. Dr. Mehmet Aksoy
Genel Sekreter


Kimden: Seraceddin Çom
Kime: Ahmet Ünver, tkd@tkd.org.tr
Tarih: 31 Aralık 2010 16:29
konu: Re: ACİL...ACİL...ACİL: Son Turkcell reklamında Akut Miyokard Enfarktüsü geçiren hastaya yapılan HAYATİ YANLIŞI durdurmaya acil davet

Sayın ÜNVER,
öncelikle hassasiyetinize teşekkür ediyorum. Konuyla ilgili olarak sizin bilgilendirici mailinizden sonra ivedilikle Turkcell'de sağlıktan sorumlu Genel Müdür Julia Topaloğlu ve ilgili Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu ile görüşerek gerekli düzeltmeleri yapmaları, bu konuda sizden destek alabileceklerini kendilerine ilettim. Lale Hanıma sizin mailinizi ilettim. Konuyla ilgili olarak görüşmek isterseniz Lale Hanımla lale.saraldevelioglu@turkcell.com mail adresinden irtibat kurabilirsiniz.
İlginiz ve dikkatiniz için tekrar teşekkür ediyor, iyi yıllar diliyorum.

Dr. Seraceddin ÇOM
T.C. Sağlık Bakanlığı,
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü
İş Tel : +90 0312 585 12 50
İş Fax : +90 0312 435 09 92