TKD YAYINLARI

II. Ulusal Kadın Kalp Sağlığı Sempozyumu 8-9 Mart 2011'de, Ankara'da yapılacak

tkd.org.tr


Değerli Üyemiz,

II. Ulusal Kadın Kalp Sağlığı Sempozyumu'muz 8-9 Mart 2011'de, Ankara'da, Hacettepe Tıp Fakültesi'nde, HÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile birlikte yapılacaktır. Toplantının ayrıntılı Bilimsel Programı web sitemizde erişime açılmıştır.

Avrupa'da her yıl kadınların % 55'i kalp-damar hastalıklarından ölmektedir. Kalp ve damar hastalıkları; kadınlarda her türlü kanser, osteoporoz ve diğer tüm hastalıklar ile tüm kazaların toplamından daha fazla can almaktadır. Ne yazık ki, buna karşın, ne genel olarak hekimler ne de kadınlar kalp ve damar hastalıkları olasılığını yeterince önemsemektedir.

Bu hastalıklar her iki cinsiyette de aynı olsalar bile tanı, seyir, tedavi ve prognoz bakımından farklılıklar mevcuttur. Sık görülen risk faktörleri ve kalp damar hastalıklarının kadınlardaki farklı yanları, kadınların bu hastalıklar bakımından yeterli tedavi alıp almadıkları, klinik çalışmalara gereken düzeyde dahil edilip edilmedikleri sorularına yanıtları bu sempozyumda birlikte arayacağız.

Üç yıldır Avrupa Kalp Sağlığı Projesi kapsamında önemli araştırmalar ve yayınlar yapan TKD Kadın ve Kalp Sağlığı Proje Ekibimiz, Avrupa çalışması tamamlandıktan sonra da çalışmalarını yüksek tempoda sürdürmekte ve bu önemli konuya dikkat çekmektedir.

Sizi de hem "Kadın ve Kalp Damar Sağlığı" konusuna sahip çıkmaya hem de bu sempozyumumuzu çevrenizdeki aile hekimleri, kadın hastalıkları uzmanları başta olmak üzere ilgileneceğini düşündüğünüz tüm meslektaşarımıza duyurmada yardımcı olmaya davet ediyoruz.

Başarı dilekleri ve saygılarımızla.

 

Prof. Dr. Mehmet Aksoy
Genel Sekreter
Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu
TKD Kadın ve Kalp Sağlığı
Proje Ekibi Başkanı