TKD YAYINLARI

TKD'nin en eski üyelerinden, Türk Kardiyolojisinin kurucularından örnek bilim adamı ve hekim Prof. Dr. Ümit Aker'i yitirdik

tkd.org.tr


Değerli Üyemiz,

Türk Kardiyoloji Derneği'nin en eski üyelerinden; Türkiye'de Kardiyoloji Uzmanlık Eğitiminin ve Klinik Uygulamalarının en çalışkan, en üretken öncü ve önderlerinden; etik ilke ve değerlerin saygın simgesi olmuş değerli hocamız Prof. Dr. Ümit Aker'in 21 Aralık günü ABD'de vefat ettiğini ve defnedildiğini büyük bir üzüntüyle öğrendik.

1930 yılında Ankara'da doğan, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesini bitiren Dr. Aker İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanlıklarını Washington University, St. Louis, ABD'de almıştı.

Prof. Dr. S. Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Merkezi Kardiyoloji Kliniği'nin kurucusu olan değerli hocamız, yaşamı boyunca bilim adamlığının, bilimsel araştırmanın; her zaman güncel, çağdaş ve yüksek düzeyde klinik uygulamaların; daima en yüksek etik ilke ve değerlerin simgesi olmuş; yalnızca çevresindeki kendinden genç ya da yaşlı hekimler için değil, tüm yurt çapındaki meslektaşlarımız için efsanevi ve anıtsal bir örnek olmuştu.

Türk Kardiyolojisine büyük hizmetleri geçen, yaşamının sonuna dek bilimsel gelişmeleri ve araştırmaları yakından izleyip mesleğini örnek biçimde sürdüren değerli Hocamıza Tanrıdan rahmet; ailesine ve tüm Türk Kardiyoloji Camiasına başsağlığı dileriz.

Her zaman kılavuzumuz olacak değerli anısı önünde saygıyla eğiliriz.

 

Prof. Dr. Oktay Ergene
Başkan
Prof. Dr. Mehmet Aksoy
Genel Sekreter

EK

BAŞSAĞLIĞI