TKD YAYINLARI

26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi, Global Interventional Summit ve 7. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresi başarıyla tamamlandı

tkd.org.tr


26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi, Global Interventional Summit ve 7. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresiyle birlikte, 21-24 Ekim 2010'da, Haliç Kongre Merkezi'nde 4200'ün üzerinde katılımla gerçekleştirildi. Bu yıl 650'yi aşan yabancı katılımcı sayısıyla Ulusal Kardiyoloji Kongresi yeni bir rekor kırdı.

Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin (ESC) yönetim kurulundaki her üç başkanın birden katılmasıyla da somutlanan 26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nin açılış töreninde hem Başkan Prof. Dr. Michael Komajda'ya hem Gelecek Başkan ve Avrupa Kalp Ritmi Birliği (EHRA) Başkanı Prof. Dr. Panos Vardas'a TKD Başkanı ve Prof. Dr. Oktay Ergene ve Gelecek Başkanı Prof. Dr. Ömer Kozan tarafından plaketverildi. Kongreye ikinci gününde katılabilen ESC Önceki Başkanı Prof. Dr. Roberto Ferrari'ye de plaketi TKD Önceki Başkanı ve Türk Dünyası Kardiyoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol tarafından verildi.
Yabancı konuşmacıların yanı sıra çok sayıda yabacı katılımcı da kongreleri üstün başarılı bulduklarını belirttiler. 26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nde yer alan 97 oturumda 355 konuşmacı ve oturum başkanı görev aldı, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

191 hakem tarafından değerlendirilen güncel araştırma ve bildiri özetlerinden Sözlü Bildiri olarak kabul edilen 137'si 30 oturumda katılımcılara sunuldu ve tartışmalarla değerlendirildi. 315 bildiri ise Poster olarak sunuldu.

Aile Hekimleri ve birinci basamakta hizmet veren uzmanlar için tahsis edilen salonda Kongrenin başından sonuna dek düzenlenen yoğun Kardiyoloji Güncelleme Programı özellikle İstanbul bölgesinde yeni geçilen Aile Hekimliği Sisteminde görevli hekimlerin büyük ilgisiyle karşılaştı; çoğu oturum, salona giremeyenler için salon dışına yerleştirilen büyük ekranlardan yayınlandı. Genç uzmanlar için hazırlanan özel kursların salonları da katılımcılara yetmedi.
Yeterlilik Yazılı ve Sözlü Sınavları da rekor sayıda hekimimizin katılımıyla yapıldı.

TKD Çalışma Grupları, Yönetim Kurulu Alt Birimleri ve Proje ekiplerinin çalışma toplantıları büyük verimlilikle gerçekleştirildi. Kadınlar ve Kalp Damar Sağlığı Proje Ekibi hem yeni ulusal araştırma projeleri geliştirdi hem 8-9 Mart 2011'de Ankara'da yapılacak II. Ulusal Kadın Kalp Sağlığı Sempozyumu bilimsel programını biçimlendirdi.


Kuruluşunun Onuncu Yılını tamamlayan TKD Kardiyovasküler Hemşirelik ve Teknisyenlik Çalışma Grubu da kuruluşunda büyük emekleri geçen Prof. Dr. Çetin Erol'a, Prof. Dr. Zerrin Yiğit'e ve Prof. Dr. Nuray Enç'e şükran plaketi verdi. Kardiyovasküler Hemşirelik ve Teknisyenlik Çalışma Grubu Onuncu yılı onuruna İzmir'de bir "Anı Ormanı" kuruyor.

American College of Cardiology (ACC) İstanbul Chapter'ının ilk Genel Kurulu yine 26. Ulusla Kardiyoloji Kongresi sırasında yapıldı; ilk Genel Kurul aynı zamanda önemli bir tanıtım toplantısı oldu. Makedon Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sasko Kedev ACC İstanbul Chapter'ının üçüncü Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. Prof. Kedev, yaptığı teşekkür konuşmasında, öteki Yönetim Kurulu üyeleri olan TKD Temsilcisi Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu ve TDKB Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol ile birlikte verimli ve uyumlu bir ekip oluşturacaklarını bildirdi.

Geleneksel TKD Genç Araştırmacı Ödülleri ile 26. Kongre En İyi Bildiri Ödüllerini kazanan hekimler de belirlendi.

FOTOĞRAFLAR