TKD YAYINLARI

Kurucu üyelerimizden Prof. Dr. Kenan Binak'ı yitirdik

tkd.org.tr


Değerli Üyemiz,

27. Ulusal Kardiyoloji Kongremize iki hafta kala, Türk Kardiyoloji Derneği'nin 27 Kurucu Üyesinden birini daha yitirmenin acısı içindeyiz: Prof. Dr. Kenan Binak 12 Ekim 2011 Çarşamba günü İstanbul'da vefat etti.

Hocamız 1963'te kuruluşundan 1974'e kadar derneğimizin Genel Sekreter Yardımcılığını, 1974-75'te Yönetim Kurulu Veznedar Üyeliğini, 1976'da da Başkan Yardımcılığı görevini yapmıştı.
24 Aralık 1929 İstanbul doğumlu olan Kenan Binak, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve Cerrahpaşa İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda asistanlığa başladı. Rockefeller Bursu'nu kazanarak 1956 yılında ABD'ye gitti. Wayne Üniversitesi, Cornell Tıp Fakültesi, Harvard Üniversitesi ve Mayo Kliniklerinde çalıştı. 1959'da Türkiye'ye dönerek Cerrahpaşa Hastanesi'nde çalışmaya başladı. 1960 yılında uzman, 1965'te doçent, 1970'te profesör oldu. Prof. Dr. Kenan Binak, İstanbul Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri'nde yönetim kurulu üyeliği ve Ana Bilim Dalı Başkanlığı yaptı. İngilizce ve Türkçe çok sayıda bilimsel makale ve kongre bildirilerinin yanı sıra bilimsel kitaplar yazdı.

Aynı zamanda şair olan ve binicilik sporuyla da yakından ilgilenen hocamız Türkiye Jokey Kulübü'nün de iki dönem başkanlığını yapmıştı. Dr. Abidin Gerçeker tarafından Saba makamında bestelenmiş olan "Gül sevme gönül sen ki perişan olacaksın; Aşkıyla yanıp belki de viran olacaksın" adlı şiiri TRT arşivlerinde kayıtlı yapıtlarındandır.

Oğlu Doç. Dr. Emrah Binak da asil üyelerimizden olan Prof. Dr. Kenan Binak için 14 Ekim 2011 Cuma günü saat 10.00'da, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimlik Binasındaki Burhanettin Toker Amfisinde bir tören yapılacak; Teşvikiye Camii'nde ikindi namazındaki dini törenin ardından değerli hocamız Zincirlikuyu'daki aile mezarlığına defnedilecektir.

Prof. Dr. Kenan Binak kurucusu olduğu bilimsel uzmanlık derneğimizin başarılarıyla yaşamaya, anılmaya devam edecektir. Değerli Hocamıza Tanrıdan rahmet, ailesine sabır ve tüm üyelerimize başsağlığı diliyoruz.


Prof. Dr. Oktay Ergene Prof. Dr. Mehmet Aksoy
Başkan Genel Sekreter

27 kurucu üyemizden Prof. Dr. Kenan Binak 25. Ulusal Kardiyoloji Kongresi Açılış Töreni'nde şükran plaketimizi
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün elinden almıştı.