TKD YAYINLARI

17. Dünya Hipertansiyon Günü ve haftası etkinliklerimizin bu yılki ana teması "Tuza Hayır"

tkd.org.trDünya  Hiperansiyon Ligi Girişimidir
17 Mayıs 2009
- Dünya Hipertansiyon Günü
- Dünya Hipertansiyon Günü sayfası
- Bazı Besinlerin 100 Gramındaki Sodyum Miktarı
- Hipertansiyon ve Yaşam Tarzı
- Dünya'da ve Türkiye'de Hipertansiyon Prevalansı
- PDF broşürü
- PDF gazete ilanı

Değerli Üyemiz,

2006'dan beri TKD'nin düzenli etkinlik programında bulunan "Dünya Hipertansiyon Günü ve Haftası" bu yıl "Tuza Hayır" an teması çerçevesinde hazırlanan etkinliklerle gerçekleştiriliyor.

Dünya Hipertansiyon Birliği'nin 2005'te başlattığı Dünya Hipertansiyon Günü bu yıl 17 Mayıs'ta, "Tuz ve Yüksek Kan Basıncı: İki sinsi düşman" sloganıyla, özellikle tuz kullanımının düşürülmesini amaçlıyor.

  • Bu yıl 12-17 Mayıs döneminde gerçekleştireceğimiz programda
  • Eminönü, Kadıköy, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Bakırköy'de büyük boy dijital ekranlı bir kamyon eşliğinde dikkat çekerek ve ekrandan mesajlarımızı duyurarak 8 bin kişinin tansiyon ölçümü yapılacak,
  • Vapur, Deniz Otobüsü, Deniz Motoru iskelelerinde; büyük alışveriş merkezlerinde Seyyar Dijital Ekranlarda (Pixman) mesajlarımız gezdirilecek ve 25 binin üzerinde broşür dağıtılacak.
  • 5 büyük benzin istasyonunda 10 bin adet anımsatıcı -oto antenlerine takılabilen- top ve broşür dağıtılacak.
  • Belgrad Ormanları, Bebek Sahili, Caddebostan Sahili gibi kalabalık spor alanlarında özel giydirilmiş "Ginger"larla bigilendirme broşürleri dağıtılacak.
  • Türkiye Futbol Federasyonu'nun 32. Hafta Süper Lig maçlarında (15-16-17 Mayıs 2009) "Bugün Tansiyonunuzu Ölçtürün" ibareli bez afişlerimiz tribünlere asılacak.
  • 13 Mayıs günü The Marmara Oteli'nde düzenlenen basın toplantımıza katılan 40 yayın organından muhabirler eşliğinde İstiklal Caddesi'nde yuvarlanan dev boyutlardaki kırmızı "Aramızdaki Tehlike: Hipertansiyon" topu da konuyla ilgili mesajlarımızın hem o günün Beyoğlu kalabalığına, hem de basın yayın organlarını izleyenlere ulaştırıldı.
  • Televizyon kanalları, gazete, dergi ve radyolarımızın büyük ilgi gösterdiği çalışmalarımız görevli üyelerimizin verdiği röportajlarla çok geniş izleyici, okur ve dinleyici kesimlerine ulaştırıldı, ulaştırılıyor.

2005 sonbaharından beri hipertansiyon konusunda yürüttüğümüz kampanya ve çalışmaların çeşitli bilimsel araştırmalar tarafından ortaya konan olumlu etkileri bu çabalarımızın toplum sağlığı açısından ne denli etkili ve yararlı olduğunu kanıtlamaktadır.

Sizin de kendi çevrenizde bu alanda yürüttüğünüz gönüllü çabalarda yararlanabileceğiniz konuyla ilgili bilgi ve belgeler Dünya Hipertansiyon Günü 2009 web sayfamızda yer almaktadır.

Bu çabalarımıza candan destek veren tüm üyelerimize ve basınımıza içtenlikle teşekkür eder; başarı dilekleri ve saygılarımla bilgilerinize sunarım.


Prof. Dr. Ömer Kozan
Genel Sekreter