TKD YAYINLARI

Hemşireler Günü ve Hemşirelik Haftası kutlu olsun

tkd.org.tr


Türk Kardiyoloji Derneği ve derneğimizin Kardiyovasküler Hemşirelik ve Teknisyenlik Çalışma Grubu Yönetim Kurulu olarak; tüm meslektaşlarımızın Hemşireler Gününü ve Hemşirelik Haftasını içtenlikle kutluyoruz.

Bilimsel ve sosyal platformlarda mesleğimizle ilgili birçok paylaşımın yaşandığı 2010 yılının bu Hemşirelik Haftasını, diğer yıllardan biraz daha fazla gururla ve heyecanla geçirmekte olduğumuzu düşünüyoruz.

Bu yılın ilk yarısında meslekte uzmanlaşma açısından gösterilen çabaların sonuçlarının alındığı ve 8 Mart 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Hemşirelik Yönetmeliği ile genel anlamda mesleğimiz adına; özel anlamda ise 2010 yılı içinde yayına başlayacak olan çalışma grubumuzun yayın organı "Kardiyovasküler Hemşirelik Dergisi" ile önemli bulduğumuz mesleki ve bilimsel gelişmeler yaşamaktayız.

Bu yıl Uluslararası Hemşireler Birliği'nin (ICN) teması olarak Kronik Hastalıklar ve Hemşirelik belirlenmiştir. Kardiyovasküler hastalıkların mortalite ve morbidite açısından gerek dünyada, gerekse ülkemizde ilk sırada yer alan kronik hastalıklar olduğu düşünüldüğünde; bu alandaki uzmanlaşmanın, bilimsel bilgi gerekliliğinin, aktarımının ve paylaşımının ne denli önemli olduğu dikkati çekmektedir.

Kardiyovasküler Hemşirelik ve Teknisyenlik Çalışma Grubu'nun her bir üyesi için; humanist değerleri koruyarak holistik bir bakış açısıyla bilimsel temellere dayalı bakım vermenin, bu bilince ve paylaşıma sahip olmanın en önemli değerler olduğunun farkında olarak; tüm hemşirelerimizin Hemşirelik Haftasını kutluyoruz.
 

Prof. Dr. Mehmet Aksoy Doç. Dr. Fisun Şenuzun
TKD Genel Sekreteri TKD KV Hemşirelik ve Teknisyenlik ÇG Başkanı