TKD YAYINLARI

25. Ulusal Kardiyoloji Kongremizi başarıyla tamamladık

tkd.org.tr


Değerli Üyemiz,

Uluslararası katılımlı 25. Ulusal Kardiyoloji Kongremizi 22-26 Ekim 2009'da, İstanbul'da görkemli bir manzaraya karşı kurulmuş bulunan Haliç Kongre Merkezi'nde, tüm katılımcı ve konuşmacılarımızın, tüm sponsor firma yetkililerinin ortak görüşüyle, "üstün bir başarıyla" gerçekleştirdik.

Açılış Konuşmasını Sayın Cumhurbaşkanımızın yapıp Kurucu Üyelerimiz Prof. Dr. Kenan Aktan, Prof. Dr. Kenan Binak, Prof. Dr. Ali Ekmekçi, Prof. Dr. Sabahat Kaymakçalan'a ve Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu ilk Başkanımız Prof. Dr. Faruk Erzengin'e şükran plaketlerimiz ile Prof. Dr. Muzaffer Esat Güçhan ve Prof. Dr. Remzi Özcan anısına verilen TKD Genç Araştırmacı Teşvik Ödüllerini Doç. Dr. Murat Sezer ile Dr. Sabahattin Gündüz'e verdiği Açılış Törenimiz ödül dağıtımlarının ardından Anadolu Ateşi gösterisi ile sona erdi.

Açılış Törenimizde Cumhurbaşkanının konuşması TRT-2 televizyonundan canlı yayınlandı. Kongremizle ilgili haberler TRT-1, TRT-2, SkyTürk, CNNTurk, TV-Net, TV-8, Kanal 24, Samanyolu Haber TV kanallarından duyuruldu. Ayrıca Kongre boyunca her gün günde üç kez Kongremizden son gelişmeler SkyTürk TV'den canlı yayınlandı. Üç gün içinde 14 Haber portali ve 15 gazete haberinde de kamuoyuna yansıyan 25. Kongremize ESC Başkanı Prof. Dr. Roberto Ferrari, Gelecek Başkanı Prof. Dr. Michael Komajda, Genel Sekreteri Prof. Dr. Luis Zamorano, IAS Başkanı Prof. Dr. Virgil Brown, WHF Önceki Başkanı Prof. Dr. Shahriyar Sheikh, ESC Program Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fausto Pinto, ESC Kapak Hastalıkları ÇG Başkanı Prof. Dr. Pilar Tornos Mas, Gelecek Başkanı Prof. Dr. Bernard Iung, Avrupa Kardiyoloji Derneği'ne üye 21 ülke dernek başkanları ve genel sekreterleri de katıldı.

Basın Toplantımız sırasında 25. Kongremizin içeriği yanında Tam Gün Yasa Tasarısı, Kardiyoloji uzmanlık eğitiminin 4 yıla indirilmesi ve kardiyoloji tedavisinde performans sistemi sorunları gibi yakıcı sorunlarımız hakkında TKD görüşleri basın mensuplarımıza anlatıldı. Ayrıca TKD'nin hekim ve yardımcı sağlık personelinin mezuniyet sonrası eğitimine verdiği önem ile halk bilgilendirme çalışmaları, yayın, araştırma ve burs etkinlikleri üzerinde duruldu.

Türk Dünyası Kardiyoloji Birliği asil üyelerinden Kırgızistan Dernek Başkanı Prof. Dr. Erkin Mirrakhimov ve Türkmenistan Dernek Başkanı Prof. Dr. Begenç Annayev'in yanı sıra yeni kurulan Azerbaycan Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Faik Kuliyev ile gözlemci üyelerden Kuzey Kıbrıs Türk Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi Genel Sekreteri Uzm. Dr. Cenk Conkbayır, Bosna Hersek Başkanı Prof. Dr. Enver Raljevic, Gürcistan Başkanı Prof. Dr. Vakhtang Chumburidze, Kosova Başkanı Prof. Dr. İrfan Daulxhiu ve Makedonya Başkanı Prof. Dr. Sasko Kedev de bizimle birlikteydi.

Yurt içinden ve dışından gönderilen 622 bildiri 257 hakemimiz tarafından değerlendirildi. 164 bildiri sözlü sunuma, 237 bildiri poster sunuma kabul edildi.

139'u yabancı toplam 4047 kişinin katıldığı kongremizde 40'ı yabancı 383 konuşmacı ve oturum başkanı, Türk Dünyası Kardiyoloji Birliği asil üyesi ülkelerin başkentleri ile önemli kentlerinin adlarını taşıyan 9 paralel salondaki toplam 114 oturumda Kardiyoloji alanındaki en son konuları tartıştılar, en yeni gelişmeleri sundular.
ESC, Yunanistan ve Polonya Kardiyoloji Dernekleri ile Ortak Sempozyumlarımızda önemli ve güncel araştırma sonuçları paylaşıldı.

TKD olarak son yıllarda Kalp Yetersizliği alanında gerçekleştirdiğimiz HAPPY, TAKTİK ve Beta-GENTÜRK araştırma sonuçlarının yanında yeni başlatılacak Kalp Kapak Hastalıkları Veri Tabanı projesi ile kalp yetersizliği nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların taburcu edildikten sonraki bakımına odaklanan HitPOinT çalışmasının tam gün süren eğitim programları ve "Stent for Life" projesi kapsamında Türkiye'de vardığımız noktanın ele alındığı oturum da Kongremizin önemli konularındandı.

Birinci basamak hekimlerimizin kardiyoloji alanındaki bilgilerinin güncellenmesi için hazırlanan 11 oturumluk özel program dahiliye uzmanları ve aile hekimlerinin büyük ilgisini çekti.

Kongremizde 44 kuruluş 200 standla yer aldı; yeni ürün ve aygıtlarını, yeni hizmetlerini uzmanlara tanıttı.

Gelecek Kongremizle birlikte hem Global International Summit-GIS 2010 toplantısını hem 7. Türk Dünyası Kardiyoloji Kongresini yine İstanbul'da, daha da büyük bir başarıyla gerçekleştirmek dileğiyle; 25. Kongremize katılan ve destek olan herkese teşekkürü bir borç biliyoruz.

Daha iyiyi yakalamak için görüşlerinizi bildirmenizi arzu ediyoruz.

Başarı dilekleri ve saygılarımla.

Prof. Dr. Ömer Kozan
Genel SekreterProf. Dr. Oktay Ergene emekli üyelere plaket verirken

Prof. Dr. Ömer Kozan, En İyi Özgun Klinik Araştırma Ödulü'nü Dogan Erdoğan'a verirken

En iyi poster: Enbiya Aksakal, M. Aksoy, Yusuf Sezen

Dr. Ergene, SCAI Ödülünü Ahmet Çelebi ve Mahmut Genco Yucel'e verirken

Basın Toplantısı

Başkan Çetin Erol ve Gelecek Başkan Oktay Ergene

Saygı Duruşu

Cumhurbaşkanı Gül, Prof. Dr. Faruk Erzengin

Cumhurbaşkanı Gül, M. Sezer'e "Prof. Dr. Muzaffer Esat Güçhan Genç Araştırmacı Teşvik Ödülü"nü verirken.

 Cumhurbaşkanı Gül, S. Gündüz'e "Prof. Dr. Remzi Özcan Genç Araştırmacı Teşvik Ödülü"nü verirken

TKD Başkanı Çetin Erol, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e plaket verirken.

Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, En Başarılı Bildiri Ödülü'nü M. Biteker'e verirken

Çetin Erol (TKD), Fausto Pinto (ESC)

ESC Başkanı Roberto Merrari

TKD'ye Sağlıkta En Başarılı İletişim Ödülü