TKD YAYINLARI

TÜRK KARDİYOLOJİ DERNEĞİ: “20 Milyon Hipertansiyon Hastası!”

tkd.org.tr
Türkiye’de her 3 erişkinden 1’inin hipertansiyon hastası olduğunu ve yaklaşık yüzde kırk beşinin bunun farkında bile olmadığını açıklayan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, “Ülkemizde yüksek tansiyon hasta sayısı 20 milyona yaklaştı. Dünyada her gün birçok insan hipertansiyon ve hipertansiyona bağlı hastalıklardan kaybediliyor.
Herkese çağrıda bulunan Prof. Dr. Erol, “Toplumun her kesimi ve tüm kurumlarımızla göstereceğimiz duyarlılıkla, sadece tuzu azaltarak bile bu ölümleri önleyebiliriz” diye konuştu.

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’de erişkin her 3 kişiden 1’inin yüksek tansiyon hastası olduğunu açıklayan Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, “Yaşla birlikte bu oran daha da artıyor, orta yaş grubu dediğimiz 35-65 yaş grubunda %40 ‘ara çıkıyor, 70’li yaşların üzerinde her 3 kişiden ikisinde hipertansiyon mevcut. ” diye konuştu.

100 hipertansif hastanın 55’i bunun farkında, 45’i farkında dahi değil
Türkiye’de hipertansiyon hastalarının yüzde 45’inin bunun farkında olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Erol, “Kadınların yüzde 33’ü, erkeklerin ise yüzde 59’u hasta olduğunu bilmiyor. Bunun ana nedeni belirtilerinin silik olması. Hipertansiyon baş ağrısı, kulak çınlaması gibi genel belirtiler veriyor ancak kronik yükseklikte bu belirtiler de olmayabiliyor. Kronik kan basıncı yüksekliği; kalp damar hastalığı, böbrek yetersizliği, kalp yetersizliği, beyin kanamaları ve felç için ana risk faktörü. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının saptanıp tedavilerinin yapılarak toplumda hipertansiyona bağlı gelişebilecek birçok hastalığın önlenmesi mümkün. Yapılacak tek şey tansiyonun ölçülmesi” şeklinde konuştu.

Dünyada 2025 yılında 1 buçuk milyar insanın yüksek tansiyon hastası olacağının öngörüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Erol şöyle devam etti: “Her gün 25 binden fazla insan hipertansiyon nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu yaklaşık 4 saniyede 1 ölüm demek. Yüksek tansiyona bağlı ölümleri önlemek mümkün. İngiltere bunu başardı. İngiltere'de 2003-2011 yıllarında kamu, vatandaş ve endüstrinin gönüllü çabasıyla toplumda tuz tüketiminin yüzde 15 azaltılması sağlandı. Bu oran bile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerde yüzde 40 düşüş sağladı. Bunu biz de başarabiliriz.”

“Hipertansiyonunuz kontrol altındaysa oruç tutabilirsiniz”
Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, yüksek tansiyonu uzun süredir kontrol altında olan ve başka bir ek hastalığı da bulunmayan kişilerin, genellikle hekimleriyle de konuşarak oruç tutabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Erol, “Yüksek tansiyonu henüz kontrol altına alınamamış hastaların oruç tutmalarını önermiyoruz. Bu hastalarımız, gün içerisinde kan basıncı seyrine göre ek ilaca ihtiyaç duyabilir ve oruçlarını bozmaları gerekebilir” diye konuştu.

Bunun yanında, idrar söktürücü olarak gruplandırılan bazı ilaçları kullanan hastalarla ilgili önemli bir uyarıda bulunan Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, “İdrar söktürücü ilaç kullanan yüksek tansiyon hastaları sık idrara çıkmasına neden olarak sıvı kaybını artırmakta ve bu da hastanın daha çabuk susamasına neden olmaktadır. Sıvı kaybının düzeyi, kullanılan idrar söktürücü ilacın dozu ile orantılıdır. Bu nedenle idrar söktürücü ilaç kullananlar Ramazan ayında mutlaka hekimlerine danışmalıdır.” şeklinde konuştu.

Ramazan ayında yüksek tansiyon hastası nelere dikkat etmeli:

 • Kan basıncınız bir veya iki ilaçla kontrol altına alınabiliyorsa ve ilaçlarınızı aksatmayacaksanız, hekiminizle görüşüp kan basıncı kontrolünüzü sağladıktan sonra oruç tutabilirsiniz. 
 • Tansiyonunuzun kontrol altında olup olmadığını anlayabilmek için sabah-akşam düzenli olarak ölçüm yapın.
 • İftarda mümkün olduğunca az ve yavaş yemek yiyin. Gıdaları çok iyi çiğneyin. Hafif bir çorba ya da bir salata ile başlayıp bir süre ara verdikten sonra yemeğe devam edin.
 • İftariyeliklerin ve sahur yemeklerinin tuzsuz olanını tercih edin. Turşu gibi salamura gıdalardan uzak durun.
 • Tuz kullanımınızı sınırlayın.
 • Tansiyonu düşürmede faydalı salata ve yeşillik tüketin.
 • Potasyum içeriği yüksek besinler tüketin ve protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Şerbetli tatlılar gibi karbonhidratlardan, börek ve kızartmalardan uzak durun.

Hasta olmasanız da mutlaka tansiyonunuzu ölçün ya da ölçtürün
Eğer kan basıncı değeri 12/8’in altında ise en az 5 yılda bir, 12-13/8-8.5 arasında ise en az 3 yılda bir, “yüksek normal” olarak nitelendirilen 13-14/8.5-9 arasında ise en az yılda bir kan basıncı değerinin ölçülmesi önerilmektedir.

Rakamlarla yüksek tansiyon

TÜRKİYE

 • 3 kişiden 1’i yüksek tansiyon hastası

  Tüm erişkinler %31,2
  Kadınlar %36
  Erkekler %30
                               
 • 70’li yaşlarda her 3 kişiden 2’si
 • Yaklaşık kabaca 2 kişiden 1’i hipertansiyon hastası olduğunu bilmiyor (Erkekler %59, Kadınlar %33)

DÜNYA

 • 1.5 MİLYAR:  2025 yılında 1.5 milyar yüksek tansiyon hastası olacak
 • 25 BİN: Her gün yüksek tansiyon nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı
 • 4 saniyede 1 kişi yüksek tansiyondan ölüyor