TKD YAYINLARI

Doç. Dr. İstemihan Tengiz World Hypertension League Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi

tkd.org.tr


Değerli Üyemiz,

Koroner Kalp Hastalığı Çalışma Grubu Yönetim Kurulu üyelerimizden Doç. Dr. İstemihan Tengiz 9 Eylül 2011 itibariyle, 3 yıllık bir dönem için World Hypertension League (Dünya Hipertansiyon Birliği) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Merkezi Bethesda, Maryland, ABD'de olan WHL, 1975'ten sonra Dünya Sağlık Örgütü'nün hipertansiyonla mücadele kapsamındaki çalışmaları sonucunda 4 Ocak 1984'te kuruldu; 2005'te "Dünya Hipertansiyon Günü"nü başlattı.

Anımsanacağı gibi, TKD'nin "12/8 Hipertansiyon Farkındalık Kampanyası" da 2005 yılında başlatılmıştı. Dünya Hipertansiyon Günü Türkiye'de ilk kez 2006'da TKD tarafından bu soruna dikkat çekmek amacıyla kutlandı, sonraki yıllarda başka uzmanlık örgütlerinin de giderek artan ilgisi sonucunda ulusal düzeyde etkinliklerle kutlanır oldu.

WHL'nin "2. Dünya Hipertansiyon Kongresi" Haziran 2013'te İstanbul'da yapılacak.

Sayın Tengiz'e yeni görevinde Türkiye'yi en iyi biçimde temsil edeceği inancıyla üstün başarılar diliyor; onun ortaya koyduğu bu yeni "uluslar arası bilimsel örgütlerde Türk kardiyolojisinin temsili" başarısının öteki üyelerimizce de izlenip geliştirilmesini diliyoruz.

Saygılarımızla.

 

Prof. Dr. Oktay Ergene
Başkan
Prof. Dr. Mehmet Aksoy
Genel Sekreter