TKD YAYINLARI

Avrupa Kalp Sağlığı Projesi "Kadın Kalbinde Kırmızı Alarm" sonuç raporları ve TKD Proje Ekibi makaleleri yayınlandı

tkd.org.tr


Türkiye İmza Törenini 25 Aralık 2007'de TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sayın Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve ilgili 9 tıpta uzmanlık derneğimizin Başkan ve Genel Sekreterleriyle birlikte gerçekleştirdiğimiz "Avrupa Kalp Sağlığı Sözleşmesi" çerçevesinde 3 yıldır sürdürülen yoğun araştırma ve çalışmalar başarıyla tamamlandı.

Bu çerçevede, daha önce de bildirdiğimiz ve web sitemizden erişime açtığımız gibi,

Ekte bu son yayınımızı "Avrupa Kalp Sağlığı Sözleşmesi"nin Türkçesiyle birlikte bilginize ve kullanımınıza sunmaktan onur duyuyoruz. Göreceğiniz gibi, farklı özellikler gösteren kadınlarda kalp sorunlarının çözümü için yasama ve yürütme kurumlarının yanı sıra yerel yönetimlerin sağlık yetkilileri, araştırmacılar ve uzmanlık dernekleri için de önemli öneriler getirilmiştir.

Bugüne dek "Ulusal Kalp Sağlığı Politikası", Sağlık Bakanlığımızca yayınlanan "Türkiye Kalp ve Damar Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı", "Türkiye Tütün ve Tütün Ürünleri ile Mücadele Programı" ve "Türkiye Obezite (Şişmanlık) ile Mücadele ve Kontrol Programı"nın hazırlıklarında ve uygulamalarında olduğu gibi "Kadın ve Kalp Sağlığı" konusunda da uyumlu ve etkili bir işbirliği gerçekleştirip el birliği ile bu büyük toplum sağlığı sorunu konusunda da önemli aşamalar gerçekleştireceğimiz inancıyla, TKD olarak değerlendirmenize sunuyoruz.

Saygılarımla.


Prof. Dr. Mehmet Aksoy
Genel Sekreter