Hipertansiyon Hastaları için Yaşam Biçimi

Sinsi düşman hipertansiyona karşı TKD’nin çağrısı: "SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI KAN BASINCI"

Türk halkını kalp ve damar hastalıkları konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını sistematik biçimde yürüten Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), 17 Mayıs 2007 Dünya Hipertansiyon Günü ve haftası nedeniyle Novartis'in desteğiyle 15 Mayıs 2007 Salı günü İstanbul'daki merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Bu toplantıda dünyayı etkisi altına alan hipertansiyon, TKD tarafından tüm yönleriyle ele alındı. TKD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol “TKD olarak hipertansiyona karşı ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bu yıl özellikle 'sağlıklı beslenme, sağlıklı kan basıncı' sloganını halkımızla paylaşarak, insanlarımıza bu hastalıktan ve istenmeyen ağır sonuçlarından korumayı; onlara daha kaliteli bir yaşam sürmek için gereken temel bilgileri vermeyi hedefliyoruz,” dedi.

Prof. Dr. Çetin Erol TKD’nin 2005 sonunda Novartis desteğiyle başlattığı ve hastanelerde “Tansiyon Ölçüm Köşeleri” ile sürdürülen kampanyanın kan basıncı konusunda önemli bir farkındalık artışı sağladığını ama yaşam tarzı konusunda köklü davranış biçimi değişikliği yaratmada henüz yolun başında olunduğunu vurguladı.

TKD Basın ve Halkla İlişkiler Kurulu Üyesi Doç. Dr. Bengi Yaymacı ise yüksek kan basıncının getireceği tehlikelerden korunmanın “gider artırıcı” değil “tasarruf sağlayıcı” nitelikte olduğunu belirterek “Her yere özel araçla gitmek yerine yürümenin; ağır yemekler yerine taze sebze ve meyve yemenin, kadınlarımızın hamur işleri yerine salata türlerinde birbirleriyle yarışmalarının yararını kısa sürede göreceklerini insanımıza anlatmalıyız,” dedi. Kalp ve damar hastalıklarında Avrupa birincisi olan kadınlarımıza pastalı, börekli kabul günleri yerine haftada birkaç kez eksoz kirliliğinden uzak parklarda buluşup sohbet ederek yürümelerini önerdi.

Basın toplantısından sonra Mecidiyeköy Meydanı'nda kurulan ve hafta boyunca isteyenlerin kan basınçlarının ölçülerek kendilerine bildirileceği; kan basıncı, yarattığı tehlikeler ve korunma yolları hakkında bilgiler verileceği TKD Tansiyon Ölçüm Standı’nda basın mensuplarının kan basınçları ölçüldü. Bu etkinlik İstanbul’da Metrocity ve Akmerkez; Ankara’da Carrefour Batıkent; İzmir’de Agora ve Bornova Kipa Alışveriş Merkezlerindeki standlarda da 17-18 Mayıs günlerinde sürdürülecek. Türkiye Futbol Federasyonu işbirliği ile bu hafta sonundaki tüm Turkcell Super Lig maçlarında da takımlar sahaya TKD-TFF pankartlarıyla çıkacak ve elektronik skorbordlardan bilgi-uyarı mesajları duyurulacak. TKD’nin web sitesi ve 0800-211 8 12 8 Yüksek Tansiyon Bilgi Hattı’ndan da kan basıncı konusundaki merak edilen soruların cevapları sunulmaya devam edecek. Ayrıca, TKD'den üst düzey bir delegasyon, 4. Mostar Uluslararası Kardiyoloji Kongresi'nde Bosna-Hersek Kardiyoloji Derneği ile birlikte düzenlenen 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü UKBIH - TKD Ortak Oturumu için Mostar'a gidiyor.