HT Bülteni Yıl: 2023 Sayı: 11


Hipertansiyon Çalışma Grubu
Yönetim Kurulu


Başkan:
Mehmet Akif Düzenli

Üyeler
 Hülya Çiçekçioğlu
 Sadık Volkan Emren
 Alparslan Kurtul
 Veysel Oktay
 Sevgi Özcan

Katkıda Bulunanlar
Dr. Gülşah Aktüre
Dr. Oğuz Kayabaşı
11--1111--11

HT Bülteni - (<p>Değerli meslektaşlarım,<br> <br> Hipertansiyon bültenimizin bu sayısında, “Antihipertansif tedavide ilaçların alınma saatlerinin önemi var mı ve tekli tedaviler mi yoksa kombinasyon tedavileri mi tercih edilmeli?” konularını derlemeye çalıştık. <br> <br> Hastaların ve hekimlerin bazen kafa karışıklığı yaşadığı, zıt fikirlere sahip olduğu tansiyon ilaç alınma zamanlaması (kronoterapi) konusunu Dr. Oğuz Kayabaşı özetlemeye çalıştı.<br> <br> Son yıllarda tek ilaç yerine ikili, üçlü hatta dörtlü kombinasyon tedavilerinin gündeme geldiği, aşure çorbası gibi her ilaçtan biraz alıp faydalanalım, yan etkisi de az olsun mu yoksa tek ilacın yüksek dozunda en fazla faydasını mı görelim konusunu da Dr. Gülşah Aktüre derledi. <br> <br> Emeği geçen Hipertansiyon Çalışma Grubu üyelerine ve katkı sunan meslektaşlarıma ve bülten çıkarmamıza olanak sağlayan TKD Yönetim Kurulu Üyelerine ve çalışanlarına teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.<br> <br> <strong> Dr. Yılmaz Güneş</strong><br> <br> <strong>TKD Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı</strong></p>)

Değerli meslektaşlarım,

Hipertansiyon bültenimizin bu sayısında, “Antihipertansif tedavide ilaçların alınma saatlerinin önemi var mı ve tekli tedaviler mi yoksa kombinasyon tedavileri mi tercih edilmeli?” konularını derlemeye çalıştık.

Hastaların ve hekimlerin bazen kafa karışıklığı yaşadığı, zıt fikirlere sahip olduğu tansiyon ilaç alınma zamanlaması (kronoterapi) konusunu Dr. Oğuz Kayabaşı özetlemeye çalıştı.

Son yıllarda tek ilaç yerine ikili, üçlü hatta dörtlü kombinasyon tedavilerinin gündeme geldiği, aşure çorbası gibi her ilaçtan biraz alıp faydalanalım, yan etkisi de az olsun mu yoksa tek ilacın yüksek dozunda en fazla faydasını mı görelim konusunu da Dr. Gülşah Aktüre derledi.

Emeği geçen Hipertansiyon Çalışma Grubu üyelerine ve katkı sunan meslektaşlarıma ve bülten çıkarmamıza olanak sağlayan TKD Yönetim Kurulu Üyelerine ve çalışanlarına teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 Dr. Yılmaz Güneş

TKD Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı11--11

 2024 © Bu sitenin tüm hakları Türk Kardiyoloji Derneğine aittir.